برپايي كرسي هم انديشي اعتياد در دانشگاه بوعلي سينا

 
کد خبر: 12520    1396/12/19

گزارش برنامه کرسی هم اندیشی و آسیب های اعتیاد

گزارش برنامه کرسی هم اندیشی آسیب ها و پیامدهای اعتیاد که در روز دوشنبه مورخ 14/12/96 با همکاری دانشگاه بوعلی و پلیس مبارزه با مواد مخدر استان برگزار گردید به شرح زیر می باشد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری دانشگاه بوعلی سینا، بسنا، صبح امروز دکتر مصیب یارمحمدی واصل مدیر مرکز مشاوره و سلامت دانشگاه و عضو هیأت علمی گروه روانشناسی دانشگاه، در کرسی هم اندیشی با محوریت اعتیاد و پیامدهای آن، در سالن اجتماعات شهید چمران دانشکده علوم پایه اظهار داشت: در بعضی از گزارش ها، کسانی که در حوزه کاشت گل (یک نوع ماده مخدر) حضور داشتند، دانشجویان یا فارغ التحصیل از کشورهای آمریکا، سوئد و مالزی بودند که در بعضی شهرهای کشور از جمله همدان این کار را انجام می دادند، که خوشبختانه فعالیت و مکان آنها کشف شد.

مدیر مرکز مشاوره و سلامت دانشگاه ادامه داد: ما تا کنون فکر می کردیم مشکل اصلی، کشور افغانستان است که در همسایگی کشور ما قرار دارد و تریاک از آنجا وارد کشور ما می شود، ولی با توجه به انواع مواد مخدر جدیدی که به تازگی وارد کشور می شود نمی توانیم افغانستان را عامل این مشکل بدانیم.

وی افزود: امروزه اعتیاد به گل در بین دانش آموزان و دانشجویان بعضا رایج شده است و به این دلیل است که مصرف آن راحت است، بو ندارد و به راحتی در داخل رول سیگار قابل استعمال می باشد.

دکتر یارمحمدی واصل در خصوص آمار مصرف سیگار و مواد مخدر در بین دانشجویان، بیان کرد: آمار کلی در سطح دانشگاه های کشور اینگونه است که مصرف سیگار بین 15- 18 درصد و مصرف مواد بین 3-5 درصد دانشجویان است.

وی ادامه داد: دانشگاه بوعلی سینا دانشجویانی که سیگار یا مواد مصرف کنند را شناسایی می کند، ابتدا با تذکر پیش می رود و در نهایت به مرکز مشاوره ارجاع داده می شود. در این مرکز هیچگونه پرونده سازی برای افراد صورت نمی گیرد و هدف فقط درمان و کمک به این افراد است.

عضو هیأت علمی گروه روانشناسی دانشگاه بیان کرد:از سالروز تحریم تنباکو در سال گذشته تا کنون، دانشگاه در این حوزه 50 فعالیت داشته و سعی بر این بوده است که با دانشجویان مسالمت آمیز برخورد شود. فعالیت ها گسترش پیدا کرده است به عنوان مثال بروشورهایی در این خصوص چاپ و بین دانشجویان توزیع شده و همچنین کارگاه هایی در خوابگاه ها در حوزه بحران سیگار و نه گفتن به سیگار برگزار شده است.

مدیر مرکز مشاوره دانشگاه اظهار داشت: با بررسی مشخص شد که تعداد زیادی از دانشجویانی که سیگار مصرف می کنند قبل از ورود به دانشگاه سیگاری بوده اند و نمی توان به طور قطعی دانشگاه را بستر ایجاد این امر دانست.

دکتر یارمحمدی در نهایت اضافه کرد: عدم آموزش مهارت های لازم در پیشگیری و فقدان حمایت و نظارت والدین از دیگر دلایل گرفتاری جوانان در باتلاق اعتیاد است

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری دانشگاه بوعلی سینا، بسنا، ، امروز سرهنگ هادی قزوینه ، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان همدان، در کرسی هم اندیشی با محوریت اعتیاد و پیامدهای آن، در سالن اجتماعات شهید چمران دانشکده علوم پایه، اظهار داشت: زمانی ما مواد مخدر را در پشت مرزها می دیدیم و این دام در خارج از مرزها بود، به عنوان مثال تریاک در افغانستان و پاکستان و شیشه در آمریکای شمالی، مالزی و اندونزی بود، ولی متأسفانه با تحقیق های انجام شده اخیر، مواد مخدر و روان گردان وارد مرزهای ما شدند.

 

وی افزود: در سال 2004 میلادی مصادف با سال 1384 شمسی، جلسه مبتنی بر آینده امنیتی دنیا در آمریکا تشکیل شد. در این جلسه، آمریکا گریزی بر امنیت آینده جهان زد و بیان کرد که در آینده نزدیک پرونده مواد مخدر را می بندیم، ولی این به این معنا نیست که مواد مخدر را ریشه کن می کنیم بلکه مواد مخدر را به زیرزمین خانه ها می بریم تا هر کس در هر لحظه ای که اراده کند مواد مخدر در اختیار داشته باشد. پس از این جلسه در سال 1386 شیشه وارد ایران شد و در آن زمان 7/5 درصد مردم مصرف کننده شیشه بودند.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان همدان بیان کرد: متأسفانه هر روز یک ماده مخدر جدید وارد ایران می شود. ابتدا کراک بود، سپس شیشه و در حال حاضر هم گل، گریبان گیر کشور و جوانان است. گل از بذر گیاه شاهدانه بدست می آید. این بذر تغییر ژنتیکی دارد به این معنا که هم دارای نر و هم دارای مادگی است. این ماده که بسیار توهم زا است از کشورهای هلند، بلژیک و انگلیس وارد می شود. البته به تازگی به کمک مأموران نیروی انتظامی و پلیس مبارزه با مواد مخدر 25 محموله گل در مرزهای کشور کشف و ضبط شده است.

قزوینه ادامه داد: متأسفانه گل در مرزهای ایران بسیار گسترش پیدا کرده است زیرا توزیع کنندگان اینگونه القا می کنند که گل و شیشه اعتیاد آور نیست و تا زمانی که این ذهنیت نادرست از ذهن مردم پاک شود قربانیان زیادی در این راه خواهیم داد. برای نمونه می توان به باند عنکبوت اشاره کرد که به تازگی دستگیر شدند و شامل 15 نفر از فارغ التحصیلان دانشگاه های آمریکا، مالزیو بعضی دانشگاه های داخل کشور بودند. در دستگیری هایی که انجام شد اکثر سرباندها افرادی با تحصیلات پائین و اعضای اصلی باند افرادی با مدارک و تحصیلات بالا بودند.

 

وی ادامه داد: در حوزه روان گردان ها و مواد مخدر اولین تجربه همان اعتیاد است، زیرا اولین تجربه به مصرف کننده اوج لذت را می دهد و مصرف کننده در پی تجربه همان لذت اولیه، بارها به سراغ مواد می رود، در صورتی که دیگر هرگز همان لذت اولیه را تجربه نخواهند کرد.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان همدان تصریح کرد: چیزی به اسم ترک اعتیاد وجود ندارد بلکه ما فقط مصرف مواد را قطع می کنیم. مصرف کننده ای که از کمپ خارج شده یا با هر راهی اقدام به ترک اعتیاد کرده است به اصطلاح می گوید "من 5 سال پاکی دارم" اما مطرح نمی کند که ترک کردم زیرا هنوزم بستر لغزش در فرد وجود دارد.

وی ادامه داد: امروز موضوع مواد در افغانستان که توسط انگلیس در حال کنترل و مدیریت است به اوضاع بحرانی رسیده است. تولید مواد در این کشور به 9 هزار و 200 تن رسیده که 800 تن آن هروئین است. قیمت هروئین در مسکو و لندن گرمی 85 دلار و در ایران گرمی 25 هزار تومان است، که جای تأمل دارد چرا این مواد مخدر را اینقدر با قیمت پایین در اختیار جوانان ما قرار می دهند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری دانشگاه بوعلی سینا، بسنا، صبح امروز دکتر سید رسول حسینی دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر استان همدان، در کرسی هم اندیشی با محوریت اعتیاد و پیامدهای آن، در سالن اجتماعات شهید چمران دانشکده علوم پایه، اظهار داشت: شما نباید احساس کنید قشر برگزیده هستید، چراکه همگی در معرض اعتیاد هستیم. حتی ممکن است نوزادی تازه متولد شده معتاد باشد به این صورت که از والدینی معتاد به وجود آمده باشد.

وی افزود: به عنوان مثال خانمی 18 ساله در مرکز سر پناه شبانه روزی تحت اسکان بود. والدین این خانم هر دو معتاد و مصرف کننده مواد بودند. این خانم به علت اعتیادی که دارد با مردی ازدواج می کند که او نیز مصرف کننده مواد است بنابراین نوزادی که از او متولد می شود نیز آلوده خواهد بود. در این سیر می بینیم که چندین ناهنجاری رخ داده است و زندگی ها یکی پس از دیگری فروپاشیده است.

دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر استان همدان ادامه داد: مدتی برای حل این مشکل اقدامات مبارزاتی انجام دادیم. در 8 شهرستان استان از سال 67 تا 76 حدود 212 نفر در حوزه اعتیاد اعدام شدند. سپس حدود 100 نفر را انتخاب کردیم و متوجه شدیم فرزندان کسانی که اعدام شدند هرکدام به یک بزهکاری اجتماعی روی آوردند. بنابراین متوجه شدیم اعدام پاسخگوی ریشه کنی جرم نیست.

دکتر حسینی افزود: در مثلث طلایی، یک ضلع مثلث نیروی انتظامی، یک ضلع حوزه درمانی و ضلع دیگر ما هستیم که باید کار فرهنگی انجام دهیم. به این معنا که مصرف را قطع و از گرایش به آن جلوگیری کنیم.

وی مطرح کرد: تجارت مواد مخدر امروزه درآمد بالایی همچون تجارت نفت و اسلحه دارد. در کشورهای همسایه در شرق مثلا کشور افغانستان و پاکستان 9 هزار تن تریاک تولید می شود که رقم بسیار زیادی است.

 

دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر استان همدان اضافه کرد: اقداماتی همچون دستگیری 7 میلیون و 500 هزار دفعه نفر معتاد و اعدام 12 هزار نفر معتاد اقدامات پلیس مبارزه با مواد مخدر است، ولی متأسفانه در عصر حاضر شاهد تغییر درصد و افزایش معتادان، افزایش آمار معتادان متأهل نسبت به مجردین با آمار 64 درصد و کاهش سن اعتیاد به 29 سال هستیم و با بررسی های انجام شده مشخص شده است که 78 درصد از افراد شناسایی شده شاغل هستند.

وی ادامه داد: آمار ابتلا به ایدز نشان می دهد که 66 درصد افراد از طریق تزریق و 19 درصد آنها از طریق روابط نامشروع به ویروس ایدز مبتلا شده اند.

دکتر حسینی با اشاره به تأثیر اعتیاد بر اقتصاد استان افزود: روزانه 90 میلیون تومان، ماهیانه 2 میلیارد و 700 میلیون تومان و سالانه 22 میلیارد و 400 میلیون تومان صرف هزینه های اعتیاد می شود و همانطور که می بینیم اعتیاد اقتصاد را فلج می کند.

 

..

  

ایمیل:
تصویر امنیتی:
 Security code

هیچ نظری برای این خبر نمایش داده نشده است.
 
همدان، چهارباغ شهید مصطفی احمدی روشن، دانشگاه بوعلی سینا    
 
کد پستی: 65178-38695   تلفن: +98-81-38381601-10    

پیاده سازی و اجرا توسط شرکت شبکه فراپیوند